<< Back to all Blogs
Login or Create your own free blog
Layout:
Home > Ale goes into business
 

Ale goes into business

July 10th, 2008 at 09:33 pm

...or, she will, once we work the numbers...

I made her some iced popsicles yesterday...it seems Nanny had attempted this some times before, without success...

The popsicles came out perfect this time!
Ale wants to sell them to the neighborhood children for $1/each (I told her she really can't do that, since the store in our neighborhood has cheaper ones, but promise her we'll work on pricing and then she can start...I also told her she can make "chocobananos" - frozen chocolate-covered bananas)...This conversation took place at lunchtime...

At 3pm, she calls me to work, and wants to know who gets the money...meaning who gets to keep the profits....
she also wants to know where the "original" money will come from ...meaning the money to buy the supplies for the first batch....

I told her I'll loan her the seed money, and she gets to keep the profits, but she can't spend it, because she has to re-invest it...she got a little confused with the concept of profit, so I promised I'll explain to her when I get home...

Even if she doesn't make much, it'll be a good experience!

5 Responses to “Ale goes into business”

  1. JanH Says:

    I can see her running her own company one day.

  2. Petunia Says:

    Good for Ale! That experience, and an adult willing to sit down and teach her about business and money will take her far.

    I have conversations like this with Daisy pretty regularly. . . I think she knows more at 8 than I did at 18.

  3. compulsive debtor Says:

    Good for her. Some kids in the neighborhood started selling shaved ice at our pool and they are making a killing!

  4. scfr Says:

    That is great! I'll bet it will also make her more understanding of what you will be going through when you start up your translation business.

  5. miclason Says:

    Well, I have to give her credit, she's really been thinking about it. We worked the numbers and it costs $0.54 to make 6 popsicles...she decided she'll sell them for $0.30 each! ...but, she was worried: "Mom, what happens if someone comes to buy while I'm at my dance classes? Should I leave Nanny in charge?" LOL!
    ***
    forgot to add: the difference between the failed and sucessful popsicles was stirring the mix before they froze completely yesterday...Ale has been stirring her new batch herself!

Leave a Reply

(Note: If you were logged in, we could automatically fill in these fields for you.)
*
Will not be published.
   

* Please spell out the number 9.  [ Why? ]

vB Code: You can use these tags: [b] [i] [u] [url] [email]